Japanin viranomaiset ovat määränneet liki 19 000 lintua teurastettavaksi, koska linnuista on löydetty merkkejä lintuinfluenssasta. Viranomaisten mukaan kyseessä ei kuitenkaan todennäköisesti ole ihmiselle vaarallinen H5N1-kanta, joka on tappanut 70 ihmistä Aasiassa.
Sairastunutta siipikarjaa löydettiin Ibarakista Tokion pohjoispuolelta. Ibarakista on aikaisemminkin löydetty lintuinfluenssaa, mutta kyseessä oli tällöinkin heikompi H5N2 -viruskanta. Ibarakissa on pakkoteurastettu liki 2,1 miljoonaa kanaa sen jälkeen kun ensimmäiset tautiepäilyt tulivat ilmi.
Kaikki lintuinfluenssaan kuolleet ovat saaneen taudin linnuista. Tutkijat pelkäävät kuitenkin viruksen muuntuvan niin, että se voi levitä ihmisestä toiseen. Tämä voisi aiheuttaa maailmanlaajuisen epidemian eli pandemian.