Ja­pa­nis­sa val­mis­tau­du­taan ylä­huo­neen vaa­lei­hin

Japanin pääministeri Junichiro Koizumi on jatkanut kiivastahtista kampanjointiaan taivuttaakseen epävarmat äänestäjät taakseen ennen huomista parlamentin ylähuo

Japanin pääministeri Junichiro Koizumi on jatkanut kiivastahtista kampanjointiaan taivuttaakseen epävarmat äänestäjät taakseen ennen huomista parlamentin ylähuoneen edustajiston vaalia.

Mielipidemittaukset ovat luvanneet Koizumin LDP-puolueelle ja kahdelle sen liittolaispuolueelle riittävästi ääniä enemmistön säilyttämiseksi. Toisaalta suuri osa äänestäjistä ei vielä tänään ollut tehnyt päätöstä siitä, ketä he aikovat äänestää.

LDP:n johtaman hallituskoalition on saatava enemmistö parlamentin ylähuoneeseen, jotta Koizumi voisi jatkaa lupaamiaan talousuudistuksia. Koizumi tarvitsee voittoa myös vahvistaakseen asemiaan LDP:n syyskuisessa puheenjohtajavaalissa.

Koizumista tuli Japanin pääministeri huhtikuussa. Hän on edelleen huippusuosittu; suosioluvut lähentelevät edelleen 70 prosenttia.

Ilmoita asiavirheestä