Japanin keskuspankin Tankan-raportti osoitti suurten teollisuusyritysten johtajien tulevaisuuden näkymien synkistyneen selvästi toisella neljänneksellä.
Raportin mukaan yritysjohtajien arvio tulevasta oli -16, kun edellisen neljänneksen lukema oli -5. Aikaisempaa peräti kolme kertaa suurempi joukko yritysjohtajia ilmoitti siis luottamuksensa tulevaisuuteen heikentyneen. Pakkaselle lukema painui viime neljänneksellä.
Japanin talous on takerrellut pitkään. Tuoreen raportin katsotaan vain kielivän tilanteen heikentymisestä edelleen. Japanin vaikeuksia on pahentanut Yhdysvaltain talouden hiipuminen ja sen heijastusvaikutukset Eurooppaan.
Myös palveluyritysten johdon näkemykset ovat pessimistiset, mutta lukemat pysyivät samana kuin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä.
Pienten yritysten johdon arvio tulevasta pysyi pakkasella, vaikka hallitus on eri tavoin pyrkinyt kohentamaan niiden tilannetta. Pienet yritykset ovat erittäin tärkeä työllistäjä Japanissa.