James Bond -elokuvien 50-vuotista taivalta juhlistava näyttely avautui Lontoossa. Salainen agentti 007 nähtiin valkokankaalla ensimmäistä kertaa vuonna 1962.
Elokuvahistorian kuuluisimpiin hahmoihin lukeutuva brittiagentti on tunnettu tyylikkäistä puvuistaan ja vintage-urheiluautoistaan. Näyttely keskittyykin kuvaamaan Bondia trendien suunnannäyttäjänä.
Esillä on niin agentin kuin konnienkin tyyliä – Bond-tyttöjä unohtamatta. Kävijät pääsevät ihmettelemään myös lavasteita ja muita Bond-varusteita.
Näytteillä on muun muassa smokki, joka Sean Connerylla oli yllään ensimmäisessä Bond-elokuvassa sekä Bond-tyttö Ursula Andressin valkoiset bikinit.
Mukana on myös kuuluisin Bond-auto Aston Martin DB5, jolla kaahattiin ensimmäistä kertaa taka-ajokohtauksissa elokuvassa 007 ja Kultasormi.
Designing 007: Fifty Years of Bond Style -näyttely on esillä Lontoon Barbican-keskuksessa 5. syyskuuta saakka.