Tilaajille

Jää­te­lö­au­ton kuski on vuosien var­rel­la kier­tä­nyt maa­kun­taa ja ju­mit­tu­nut hiek­ka­tiel­lä mutaan – lap­sel­le jäts­kiau­ton myyjä on kuin kesällä saapuva jou­lu­puk­ki

Jäätelöauto aloittaa kierroksensa kolmen aikaan iltapäivällä ja kiertää reitillä iltaan asti. Sama reitti ajetaan kuukauden välein.

Jäätelöauto pysähtyy tienvarteen Ala-Haapalehdon omakotitaloalueella, ja kuljettaja Riina Jurmu painaa tutun tunnuslaulun soimaan. Läheisen talon lapset kuulevat melodian ja juoksevat paikalle. Useita vuosia jäätelöautoa kuljettanut Jurmu kertoo lasten ja perheiden olevan yrityksen pääasiallista asiakaskuntaa.

– Perheet käyvät paljon, mutta myös esimerkiksi isovanhemmat ostavat jäätelöä pakkaseen lastenlapsilleen, Jurmu kertoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä