Jää­kiek­ko alkoi ta­sai­sis­sa mer­keis­sä

Jääkiekon SM-liiga polkaistiin käyntiin tasaisissa merkeissä, kuin peräti kolme ottelua ratkesi vasta jatkoajan jälkeisessä rankkarikilpailussa. Espoossa Blues ja mestari-Kärpät kävivät hyvätasoisen ottelun, joka ratkesi rankkarikisassa oululaisten eduksi. Varsinainen peliaika päättyi 2-2.

Helsinki Jääkiekon SM-liiga polkaistiin käyntiin tasaisissa merkeissä, kuin peräti kolme ottelua ratkesi vasta jatkoajan jälkeisessä rankkarikilpailussa. Espoossa Blues ja mestari-Kärpät kävivät hyvätasoisen ottelun, joka ratkesi rankkarikisassa oululaisten eduksi. Varsinainen peliaika päättyi 2-2.

Rankkareihin mentiin myös Kuopiossa, missä KalPa pisti rajusti kampoihin Jypille. KalPan Tuomas Kiiskinen sai kunnian olla SM-liigan ensimmäinen maalintekijä, kun hän siirsi joukkueensa 1-0-johtoon ajassa 1.39. Tiukan väännön voittivat lopulta vieraat rankkareiden jälkeen numeroin 6-5.

Samoihin lukuihin (5-5) päättyi varsinainen peliaika ja jatkoaikakin Jokereiden ja HIFK:n välillä. Maalivahtinsa Tim Thomasin viime hetkellä menettänyt Jokerit oli niskan päällä, vaikka maalissa torjui todellinen keltanokka Joonas Hallikainen. Varusmies Hallikainen oli kuitenkin rautaa rankkarikisassa ja niin Jokereille kaksi ja HIFK:lle yksi piste.

Länsirannikolla Ässät ja Lukko jatkavat siitä missä ollaan oltu jo vuosikausia. Tällä kerta Ässät voitti 2-1. Eli tasaista on.

Tampereella Tappara voitti Ilveksen 5-2 ja Lappeenrannassa SaiPa Pelicansin 4-2. Hämeenlinnassa kova kotijoukkue HPK kukisti Hannu Jortikan valmentaman TPS:n 3-1.

Jos avauskierrokselta haetaan yllättäjää, niin olkoon se SM-liigan noussut KalPa, joka pisti Jypin todella tiukille.

Ilmoita asiavirheestä