J. H. Erkon kirjoituskilpailun 2012 on voittanut Jukka Ahola, 25, Oulusta. Hän vastaanotti 2 500 euron arvoisen palkinnon torstai-iltana Mikkelissä. Kilvassa oli mukana lähes 600 lyhytproosatekstiä.
Jukka Aholan voittoisan kokonaisuuden yhteisotsikko on Alastiko?
Arvosteluraati, johon kuuluivat kirjailijat Sirpa Kähkönen ja Anne Leinonen sekä fil.lis. Pirkko Heikkinen, kiittelee Jukka Aholaa muun muassa huikeasta kielellisestä tasosta, joka ei ole vain kokeilua tai ilottelua.
Raati ihastui Aholan omintakeiseen, vahvaan tyyliin.
”Kirjoittajan kielellä on suora orgaaninen yhteys maailmaan jota hän kuvaa; kieli synnyttää juuri tämän maailman ja nämä kertojaminät, jotka tuntuvat yhtä aikaa tunnistettavilta ja autenttisen omalaatuisilta”, tuomaristo perustelee.
”Kertomussarja on myös harkittu ellipsi: se alkaa henkilöstä, joka ei käytä alushousuja, ja samaiseen henkilöön se myös päättyy.”
Toiseksi Erkon kilpailussa sijoittui turkulainen Marissa Mehr ja kolmanneksi Risto-Matti Matero Kajaanista.
Pohjois-Suomeen tuli myös kunniamaininta, jonka sai Jukka-Pekka Pöyliö Oulusta.
Järjestäjien mukaan kilpailuun tuli tällä kertaa paljon perinteisiä novelleja ja kertomuksia. Monologeja ja proosarunoa lähenevää lyhytproosaa joukossa oli tavallista vähemmän.
Lue lisää perjantain Kalevasta.