Ivalon re­mon­toi­tu kasarmi sopii myös nai­sil­le – "Tuli yl­lä­tyk­se­nä, että täällä on näin uudet mestat"

Ivalon Rajajääkärikomppanian uusi kasarmirakennus kerää kehuja sekä johtajilta että varusmiehiltä.

Ivalon uudella kasarmilla on myös vapaa-ajanviettotilat varusmiehille.
Ivalon uudella kasarmilla on myös vapaa-ajanviettotilat varusmiehille.
Kuva: Jyri Salonen

Lapin rajavartioston Rajajääkärikomppania muutti Ivalon uuteen kasarmirakennukseen tammikuun alussa. Tammikuun saapumiserä pääsi aloittamaan varusmiespalveluksensa kokonaan uusissa tiloissa.

Uudessa kasarmissa on petipaikkoja 168 varusmiehelle ja -naiselle.

– Yksikkönä olemme äärimmäisen tyytyväisiä, että saimme uudet tilat asevelvollisille. Nyt meillä on tässä yhdessä kiinteistössä käytännössä kaikki toiminnot, Rajajääkärikomppanian päällikkö, luutnantti Valtteri Tervonen kiittelee.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä