Italian kolme suurinta ammattiliittoa julisti tiistaina yleislakon huhtikuun 16. päiväksi. Lakolla on tarkoitus vastustaa hallituksen kaavailemaa työlainsäädännön uudistusta. Asiasta kertoivat ammattiliittojen edustajat tiistaina.
Lakon takana ovat vasemmistolainen CGIL, keskustalainen UIL ja katolinen CSIL. Niillä on yhteensä kahdeksan miljoonaa jäsentä. Lakon on tarkoitus kestää kahdeksan tuntia.
Liitot ovat jo kauan uhanneet yleislakolla. Asia ajankohtaistui, kun neuvottelut hallituksen kanssa katkesivat maanantaina.
Pääministeri Silvio Berlusconin mukaan työreformia tarvitaan joustavuuden lisäämiseksi työmarkkinoilla ja Italian lakien saattamiseksi vastaamaan EU-normeja.
Ammattiliittojen mukaan uudistusten tarkoituksena on kuitenkin työntekijöiden erottamisen helpottaminen.