Is­rae­lin tankit tun­keu­tui­vat Je­ni­niin

Noin 50 Israelin panssarivaunua on tunkeutunut varhain tänään Jeniniin Länsirannalla.

Noin 50 Israelin panssarivaunua on tunkeutunut varhain tänään Jeniniin Länsirannalla. Asian vahvistivat palestiinalaiset turvallisuuslähteet sekä Israelin armeija.

Palestiinalaisten pyssymiesten ja Israelin armeijan joukkojen välillä käytiin kiivaita taisteluita, kun tankit etenivät kohti kaupungin keskustaa.

Palestiinalaislähteiden mukaan palestiinalainen sairaanhoitaja sai surmansa luodista pakolaisleirissä Jeninin länsipuolella. Taisteluja käytiin lähellä pakolaisleiriä.

Aikaisemmin tiistaina kerrottiin, että Jeniniin oli tunkeutunut kymmenkunta israelilaista panssarivaunua. Noin 150 panssarivaunua ja panssaroitua ajoneuvoa oli silminnäkijöiden mukaan kerääntynyt kaupungin liepeille.

Israelin armeijan edustaja sanoi varhain keskiviikkoaamuna, että Israelin armeija odotti Jeniniin tunkeutumista jonkin aikaa, ja he tiesivät kohtaavansa voimakasta vastarintaa.

Israel on jo aikaisemmin vallannut useita palestiinalaisten itsehallintokaupunkeja Länsirannalla.

Lisäksi noin 200:n aseistautuneen palestiinalaisen kerrotaan ottaneen haltuunsa kirkon Betlehemissä. Asiasta kertoivat paikalla olevat toimittajat varhain keskiviikkona.

Haltuun otettu kirkko sijaitsee yhdellä kristittyjen pyhimmistä paikoista. Se on rakennettu paikalle, jossa Jeesuksen uskotaan syntyneen.

Paikalla olevan toimittajan mukaan palestiinalaiset ovat ottaneet kirkon suojapaikakseen.

Israelin armeijan tankit ovat levittäytyneet kirkon ulkopuolelle. Tilanne oli kuitenkin rauhallinen varhain aamulla.

Yhden palestiinalaismiehen kerrotaan kuolleen keskiviikon vastaisena yönä, kun israelilaiset sotilaat ampuivat häntä. Välikohtaus sattui Erezin ylityspaikalla Gazan alueen pohjoisosissa. Surmattu mies kuului ääri-islamilaiseen PLFP-sissijärjestöön.

Ilmoita asiavirheestä