Israelin joukot tunkeutuivat torstaiaamuna palestiinalaisten Daharyehin itsehallintoalueelle lähellä Hebronia, kertoi uutistoimisto AFP:n toimittaja.
Panssarivaunuja ja panssaroituja ajoneuvoja oli kymmeniä. Israelilaisjoukot tekivät etsintöjä talo talolta ja pidättivät monia henkilöitä.
Torstain vastaisena yönä israelilaispanssarit ja joukot tunkeutuivat niin ikään Länsirannalla sijaitsevaan Bir Zeitin kaupunkiin. Palestiinalaiset kertoivat Israelin miehittäneen kaupungin poliisi- ja turvallisuusvirastot.
Israelin joukot vedettiin takaisin kolmesta palestiinalaiskylästä myöhään keskiviikkoiltana. Joukot vetäytyivät Kabatiyehin, Yattan ja AL-Samohan kylistä Länsirannalla.
Israel tunkeutui uusille alueille juuri Yhdysvaltain ulkoministerin Colin Powellin Israelin-vierailun edellä. Powellin on määrä saapua Israeliin illalla keskustelemaan Lähi-idän kriisistä.