Israel torjui sau­di­aloit­teen

Israel torjui torstaina Saudi-Arabian esittämän Lähi-idän rauhanaloitteen.Israelin mukaan se ei voi muodostaa pohjaa neuvotteluille.

Israel torjui torstaina Saudi-Arabian esittämän Lähi-idän rauhanaloitteen. Israelin mukaan se ei voi muodostaa pohjaa neuvotteluille.

Aloitteessa esitetään normaalien suhteiden muodostamista arabimaiden ja Israelin välille, Israelin vetäytymistä vuoden 1967 sotaa edeltäville alueille, itsenäisen Palestiinan valtion perustamista Jerusalem pääkaupunkinaan sekä ”oikeudenmukaisen” ratkaisun löytämistä palestiinalaispakolaisten kysymykseen.

"Saudialoite, sellaisena kuin se esitettiin Arabiliiton kokouksessa, ei kelpaa", sanoi Israelin ulkoministeriön edustaja Emmanuel Nachshon.

"Emme voi hyväksyä sitä, että toisaalta neuvotellaan itsenäisen Palestiinan valtion perustamisesta ja toisaalta meidän pitäisi ottaa vastaan palestiinalaispakolaisia. Tämä merkitsee Israelin valtion tuhoutumista ja tätä emme tietenkään voi hyväksyä", hän sanoi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä