Israel julisti Ra­mal­la­hin so­ti­las­alueek­si

Israelin armeija on julistanut Ramallahin suljetuksi sotilasalueeksi ja määrännyt kaikki toimittajat poistumaan alueelta.

Israelin armeija on julistanut Ramallahin suljetuksi sotilasalueeksi ja määrännyt kaikki toimittajat poistumaan alueelta.

Lähi-idässä on tehty tänään kaksi tuhoisaa itsemurhaiskua. Tuorein isku tapahtui juutalaisessa siirtokunnassa Jordanjoen länsirannalla, iskussa haavoittui ainakin neljä ihmistä.

Haifassa Pohjois-Israelissa tehdyn itsemurhaiskun kuolonuhrien määrä on kohonnut Israelin radion mukaan kuuteentoista. Yli 30 ihmistä loukkaantui haifalaiseen ravintolaan tehdyssä iskussa.

Itsemurhaiskun tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisen Hamas-liikkeen sotilaallinen siipi. Iskulla haluttiin Hamasin mukaan kostaa Israelin hyökkäykset Ramallahissa ja muualla.

Pääsiäisen aikana Israelissa on tehty jo viisi itsemurhaiskua, viime päivien iskuissa on kuollut yhteensä ainakin 34 ihmistä.

Ilmoita asiavirheestä