Israel ja Libanon kiis­te­le­vät pien­ko­neen alas­am­pu­mi­ses­ta

Libanonin liikenneministeri Nagib Mikati sanoi torstaina iltapäivällä, että Israelin ilmavoimat oli siepannut aiemmin torstaina alasammutun libanonilaisk

Libanonin liikenneministeri Nagib Mikati sanoi torstaina iltapäivällä, että Israelin ilmavoimat oli siepannut aiemmin torstaina alasammutun libanonilaiskoneen Libanonin alueelta ja pakottanut sen Israelin ilmatilaan, jossa kone ammuttiin alas.

Libanonin sotilasviranomaiset tukevat ministerin väitteitä. Israel kiistää tiedot. "Ilmavoimat tunnisti viholliskoneen lähellä sen lentoonnousupaikkaa Beirutissa, mutta koneet ottivat sen haltuunsa vasta, kun se ylitti Israelin kansainvälisen rajan", sanottiin armeijan lausunnossa.

"Israelin ilmavoimien helikopterista yritettiin varoittaa lentokoneen lentäjää", armeijan tiedottaja Ron Kitrey sanoi. Kun lentokone ei reagoinut varoituksiin, se ammuttiin alas. Torstaina tuli kuluneeksi tasan vuosi siitä, kun Israel veti sotilasjoukkonsa pois Etelä-Libanonista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä