Israel: Hamasin lupaus on juoni

Israelin mukaan Hamas-järjestön ilmoitus, että se lopettaa itsemurhaiskut Israelissa, on ”taktinen veto”, jonka tarkoituksena on estää presidentti Jasser Arafat

Israelin mukaan Hamas-järjestön ilmoitus, että se lopettaa itsemurhaiskut Israelissa, on ”taktinen veto”, jonka tarkoituksena on estää presidentti Jasser Arafatia sulkemasta järjestöä.

"Tämä on taktinen veto Hamasilta, joka on terroristijärjestö", sanoi Israelin ulkoministeriön edustaja Gideon Meir perjantaina.

Meirin mukaan palestiinalaisten itsehallinto oli sopinut Hamasin kanssa, että järjestön sulkemista lykätään, jos se ilmoittaa keskeyttävänsä väliaikaisesti itsemurhaiskut Israelissa.

"(Arafat) on tehnyt näin aiemminkin. Kun se on hänelle sopinut, hän on tehnyt sopimuksen (puolisotilaallisten) järjestöjen kanssa ja pyytänyt niitä keskeyttämään terrori-iskut, koska hän on katsonut, että kansainvälinen mielipide on nousemassa häntä vastaan", Meir sanoi.

Lue Hamasin ilmoituksesta Kaleva.plussasta.

Ilmoita asiavirheestä