Alppihiihdon supertähti Mikaela Shiffrin aikoo palata maailmancup-rinteille marraskuussa Kittilän Levillä. Shiffrinillä on ollut selkävaivoja, joten hän jätti puolentoista viikon takaisen maailmancup-avauksen Itävallan Söldenissä väliin.
Yhdysvaltain Shiffrinillä on ollut vaikea vuosi, sillä hänen isänsä kuoli viime helmikuussa. Shiffrin vetäytyi tämän jälkeen maailmancupista kilpaillakseen maaliskuussa Ruotsin Åressa cup-finaalissa, mutta sitten Eurooppaan iski korona-aalto.
– Minulla on ollut melko huono vuosi, mutta en usko, että olen siinä yksin, kaksinkertainen olympiavoittaja Shiffrin lohduttautui.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut