Viking Linen Isabella-aluksen karilleajoa pidettiin tapahtuman alkuvaiheessa mahdollisena suuronnettomuutena. Siksi meripelastuslohkon johtoryhmä kokoontui nopeasti Turun meripelastuskeskukseen valmistelemaan mahdollisia pelastusoperaatioita.
Toimistopäällikkö Esa Saari Saaristomeren merenkulkupiiristä arvioi kuitenkin, että tällä kertaa selvittiin vähäisillä vahingoilla.
"Isabellan pohjakosketuksessa saama vuoto on pieni ja todennäköisesti laivalla itse hoidettavissa. Potkuri- ja peräsinviat sen sijaan saattavat olla pahempia sekä nykyisen tilanteen että myös tulevan korjauksen kannalta."
Saari ei pidä onnettomuuspaikkaa merenkulun kannalta mitenkään erikoisen pahana paikkana.
"Sen sijaan Långnäsin satama on tuulella hyvin vaikea. Juuri kovan tuulen takia Isabella jätti torstain vastaisena yönä käymättä Långnäsissa."
Saari uskoo, että Onnettomuustutkintakeskus selvittää Isabellan karilleajon syyn.