Iranin pre­si­den­tin Is­rael-kom­men­tit he­rät­tä­vät suut­tu­mus­ta

Iranin presidentin Mahmud Ahmadinejadin tuoreet Israel-lausunnot ovat herättäneet tyrmistystä maailmalla.

Iranin presidentin Mahmud Ahmadinejadin tuoreet Israel-lausunnot ovat herättäneet tyrmistystä maailmalla.

YK:n pääsihteeri Kofi Annan on välittänyt julkisuuteen viestin, jossa hän kertoi olevansa järkyttynyt Ahmadinejadin kommenteista ja epäilyksistä, jotka koskevat holokaustin todenperäisyyttä.

Yhdysvaltain ulkoministeriön mukaan lausunto on "kauhistuttava ja tuomittava". Ministeriön mukaan se ei juuri anna toivoa sille, että Iran olisi kypsä kansainvälisen yhteisön vastuulliseksi jäseneksi.

Ahmadinejad on sanonut, että mikäli Saksa ja Itävalta tuntevat syyllisyyttä juutalaisten joukkomurhasta toisen maailmansodan aikana, niiden tulisi toivottaa Israelin valtio tervetulleeksi omalle maaperälleen.

Ahmadinejadin näkemys on jatkoa hänen aiemmille Israelin-vastaisille puheilleen. Lokakuun lopulla Ahmadinejad herätti pahennusta lausumalla, että Israel olisi "pyyhkäistävä pois maailmankartalta".

Ilmoita asiavirheestä