IRA lupaa jatkaa aseis­ta­rii­sun­taa

Irlannin tasavaltalaisarmeija IRA ilmoitti tänään jatkavansa aseistuksestaan luopumista.Lausunnon mukaan IRA on aloittanut uuden ase-erän poistamisen käytöstä.

Irlannin tasavaltalaisarmeija IRA ilmoitti tänään jatkavansa aseistuksestaan luopumista. Lausunnon mukaan IRA on aloittanut uuden ase-erän poistamisen käytöstä.

Tarkkailijoiden mukaan IRA:n ilmoitusta oli osattu odottaa, koska IRA:n poliittinen siipi Sinn Fein valmistautuu Irlannin tasavallan parlamenttivaaleihin, jotka pidetään ilmeisesti toukokuussa.

IRA ilmoitti, että aseista luopumisesta oli neuvoteltu kansainvälisen aseluovutuskomission IICD:n kanssa. IICD puolestaan vahvisti olleensa todistamassa, kuinka aseita, ammuksia ja räjähteitä oli tuhottu.

IRA:lla on eräiden tietojen mukaan hallussaan laajempi asevarasto kuin millään muulla maailman sissijärjestöllä.

IRA:n ilmoitusta pidetään merkittävänä edistysaskeleena vuonna 1998 solmitun Pohjois-Irlannin rauhansopimuksen toteuttamiselle. Rauhansopimuksella pyritään lopettamaan protestanttien ja katolilaisten 30 vuotta jatkuneet väkivaltaisuudet Britannialle kuuluvassa Pohjois-Irlannissa.

Protestantit haluavat Pohjois-Irlannin pysyvän Britannian alaisuudessa, katolilaiset taas vaativat alueen liittämistä Irlannin tasavaltaan.

Viime lokakuussa IRA tuhosi osan aseistaan IICD:n johtajan John de Chastelainin läsnäollessa.

De Chastelain, kanadalainen kenraali, kuului aiemmin kansainväliseen Pohjois-Irlannin neuvottelukomissioon, jossa oli jäsenenä myös valtioneuvos Harri Holkeri. Presidentti Martti Ahtisaari puolestaan oli yksi kansainvälisistä asetarkastajista, jotka IRA päästi tarkastamaan asevarastojaan.

Blair: Äärimmäisen merkittävää

Britannian pääministeri Tony Blair sanoi IRA:n ilmoitusta "äärimmäisen merkittäväksi" rauhanprosessille.

”Olen tietenkin erittäin tyytyväinen Pohjois-Irlannista tulleeseen uutiseen”, Blair sanoi toimittajille Prahassa, missä hän oli maanantaina vierailulla.

”On syytä muistaa Pohjois-Irlannin osalta, että kaikista virheistä ja prosessin vaikeuksista huolimatta, kaikista matkan varrella tehdyistä hankalista kompromisseista huolimatta olemme kuitenkin edistyneet huimasti Pohjois-Irlannissa”, Blair sanoi.

Ilmoita asiavirheestä