Siviilimiehiä yli 1 800 ja muutama nainenkin lappoi maanantaina Kainuun prikaatin portista sisään ja suoraan sotilaskotiin munkkikahveille. Ei tarvitsekaan osata lääkintäeverstin arvomerkkejä ennen sodeen pääsyä, mutta kyllä ne merkit on silti opeteltava kunhan palvelus alkaa.
Monenlaisia puheita uudesta pehmointistä on kuulunut. Se, että aamuherätys olisi vasta kahdeksalta, on kuitenkin vain tornihuhu, puolustusvoimien tornitunnuksesta nimensä saanut kasarmeja kiertävä kuulopuhe. Kainuun prikaatin uusista alokkaista ensimmäiset herätetään jo tiistaiaamuna kello 5.45, viimeisetkin seitsemältä.
Sotilaskodissa istui hiljaisen puoleista vakavailmeistä porukkaa, monella vielä lippalakit tai pipot päässä kuin siviilissä ainakin.
Parturin kautta olivat useimmat tulleet ja muotikampaus on vedetty lestiä myöten.
Nivalalainen Juho Junttila, 19, oli kuullut radiosta uudesta kevennetystä varusmiespalveluksesta, mutta tarkempaa selvyyttä asiasta ei vielä ollut. Perjantaina kotiutuneet kaverit kertoivat yhtä ja toista intistä, höystöjen kanssa tietenkin. "Outo tunnelma täällä on. Kaikenlaista olen kuullut, ja kohtahan sen näkee."
Uusi sopeuttava koulutus tuo tasoryhmät fyysiseen koulutukseen. Esimerkiksi marsseilla kovakuntoisimmat kulkevat pidemmän matkan kuin muut samassa ajassa. Neljän tunnin marssilla osa etenee 12 kilometriä, osa 6 kilometriä ja osa siltä väliltä.
"Ei intistä tule helpompi kuin aikaisemmin, vaan nyt huomioidaan yksilöllisiä eroja. Pyritään pienempään keskeyttämisprosenttiin, vähentämään erityisesti fyysisestä rasituksesta johtuvia palveluksen keskeyttämisiä", majuri Mika Piiroinen Pohjois-Suomen viestipataljoonasta sanoi.
Kainuun prikaatissa keskeytysprosentti saatiin painetuksi nyt kotiutuneella erällä vuoden 2000 lukuihin eli 11 prosenttiin. Välillä jopa 15 prosenttia varusmiehistä keskeytti.
Maan suurimmassa joukko-osastossa jokaisessa prosentissa on liian monta yksilöä, viisi prosenttia merkitsee lähes sataa varusmiestä eli melkein komppaniaa.
Majuri Piiroinen painottaa, että myös hyväkuntoiset varusmiehet ovat haaste puolustusvoimien koulutuksessa. Yksilölliset erot huomioiva koulutus vaikuttaa siinäkin päässä, ja kovakuntoisten kuntokin kehittyy varusmiesaikana.
Viestipataljoonassa kokeillaan myös urheiluvalmennusopin antamista varusmiesjohtajille, jotta nämä pystyvät vetämään tasoryhmien liikuntakoulutusta. Palaute kevään kurssituksesta Vuokatin urheiluopistossa oli Piiroisen mukaan erinomaista.
Iltalomille uudet alokkaat pääsevät ensi maanantaista lähtien. Ensimmäinen viikonloppu on kiinni, sillä sunnuntaina Kainuun prikaatissa on omaisten päivä.