In­tias­sa nousi kohu "ih­mi­se­läin­tar­has­ta"

Intiassa on noussut kohu videosta, jossa piskuisen jarawa-heimon naiset tanssivat turisteille saadakseen ruokaa. Osa tanssijoista on alasti.

Intiassa on noussut kohu videosta, jossa piskuisen jarawa-heimon naiset tanssivat turisteille saadakseen ruokaa. Osa tanssijoista on alasti.

Jarawat elävät Andamaanien saarien sademetsissä Bengalinlahdella. Intian lain mukaan jarawien valokuvaaminen ja jopa heidän kanssaan keskusteleminen on rikos.

—? Näköjään joidenkin ihmisten asenteet alkuperäiskansoja kohtaan eivät ole tippaakaan muuttuneet. Jarawat eivät ole mitään sirkusponeja, joiden pitää tehdä temppuja kun joku pyytää, sanoi Survival International -järjestön edustaja Stephen Corry.

Järjestö kuvaa näytöstä "ihmiseläintarhaksi". Myös intialaisministeri V. Kishore Chandra Deo pitää Observer-lehden julkaisemaa videota vastenmielisenä.

Andamaanien poliisin mukaan video on vanha ja syyllinen nöyryytykseen on sen kuvannut toimittaja, joka on pakottanut heimolaiset tanssimaan. Jarawoja on jäljellä runsaat 400.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä