In­ter­net­yh­tiö AOL ir­ti­sa­noo taas työn­te­ki­jöi­tään

Media-alan monialayritys AOL Time Warner on ilmoittanut irtisanovansa 1 200 työntekijäänsä.

Media-alan monialayritys AOL Time Warner on ilmoittanut irtisanovansa 1 200 työntekijäänsä. AOL kertoi, että työntekijät irtisanotaan yhtiön verkkopalveluita tuottavasta America Online -yksiköstä.

Samalla yhtiöstä kerrottiin, että useita online-yksiköitä yhdistetään yhdeksi valtavaksi, yhtenäiseksi Internet-yritykseksi. Irtisanomiset johtuvat juuri näistä uudelleenjärjestelyistä.

AOL ilmoitti lakkauttavansa myös 500 työpaikkaa Netscape-Sun nimisestä yhteistyöyksiköstä, joka on vastuussa Netscape Internet -selaimesta.

AOL irtisanoi työntekijöitään jo kolmatta kertaa sen jälkeen, kun yhtiö yhdistyi mediatalo Time Warnerin kanssa vuoden alussa. AOL Time Warnerin omistamat Netscape, Compuserve, Moviefone, MapQuest, välittömät viestipalvelut ja yhtiön mediatuotteisiin liittyvät internetsivustot tullaan yhdistämään AOL Web Properties Groupiin.

Ilmoita asiavirheestä