Pääkirjoitus

In­ter­ne­tin va­pau­del­la rajat

Tamperelaismies joutuu ensi kuussa vastaamaan oikeudessa syytteeseen, joka on nyky-Suomessa harvinainen.

Tamperelaismies joutuu ensi kuussa vastaamaan oikeudessa syytteeseen, joka on nyky-Suomessa harvinainen. Apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske on nostanut miestä vastaan syytteen uskontorauhan rikkomisesta, vanhempaa termistöä käyttäen jumalanpilkasta. Syyte on palauttanut mieleen vanhoja tapahtumia, etenkin Hannu Salaman Juhannustanssit-kirjaan liittyvän jupakan 1960-luvulta. Tuolloin kirjailija sai jumalanpilkasta kolme kuukautta vankeutta.

Nyt esillä esillä oleva tapaus on kuitenkin hiukan toisenlainen, sillä väitetty uskontorauhan rikkominen tapahtui internetissä. Tapaus on uusi osoitus siitä, että maailmanlaajuinen tietoverkko on kansallisille lainsäätäjille ja -valvojille selvästi pulmallinen kohde. Myös osalla nettisisältöjen tuottajista tietoverkkoon liittyvät oikeudelliset perusasiat ovat hakusessa.

Nyt syytteen saanut kolmikymppinen mies lähetti noin vuosi sitten muutaman kuukauden aikana Suomi24-nettikeskustelupalstalle tuhansia viestejä, joiden sisältö on ainakin syyttäjän mukaan hyvin törkeää Jumalan ja Jeesuksen häpäisyä. Mies myös herjasi muita sivuille kirjoittaneita ja lähetti pelkkiä numeroita sisältäneitä viestejä niin paljon, että sivusto meni tukkoon. Valtakunnansyyttäjälle asian esitellyt valtionsyyttäjä Mika Illman totesi Aamulehdessä, että tapauksen varsinainen pääsyyte onkin vahinkoa aiheuttanut tietoliikenteen häirintä.

Tapauksessa on siis kaksikin merkittävää juonnetta. Ensinnäkin rajoja haetaan sille, mitä uskontorauhan rikkominen nykykäsityksen mukaan on, kuinka pitkälle erilaisia vakaumuksia tulee suojata laeilla ja mikä on esimerkiksi uskontorauhaa koskevan lainsäädännön suhde perustuslain takaamaan ilmaisunvapauteen.

Toiseksi ennakkotapausta haetaan siitä, millaisia sisältöjä internetissä saa levittää ja millainen internet on viestintävälineenä loppujen lopuksi. Kalevassa aihetta kommentoinut informaatio- ja teknologiaoikeuden professori Jukka Kemppinen kiittääkin syyttämispäätöstä harkituksi ja tervetulleeksi ratkaisuksi.

Kemppinen muistuttaa, että internetin keskustelusivusto ja paperille painettu sanomalehti ovat lainsäädännöllisesti toisiinsa rinnastettavia välineitä. Tämä asia ei selvästikään ole kaikkien internetiin sisältöjä tuottavien tiedossa. Seikka on noussut esille esimerkiksi yksityisten kansalaisten kirjoittamien henkilökohtaisten nettipäiväkirjojen eli blogien kohdalla. Kun päiväkirja siirtyy miljoonien muiden ihmisten luettavaksi internetiin, sen juridinen luonne muuttuu kokonaan.

paakirjoitus@kaleva.fi