In­ter­net-osoit­tei­den varasto eh­ty­mäs­sä

Internet-osoitteiden perustana oleva neliportainen numerojärjestelmä on käymässä liian pieneksi.

Internet-osoitteiden perustana oleva neliportainen numerojärjestelmä on käymässä liian pieneksi. Luxemburgissa tiistaina kokoontuneet EU:n liikenne ja -teleministerit vauhdittivat numeropohjan laajennusta, jotta rajusti kasvava osoitteiden kysyntä voidaan tyydyttää.

Liikenneministeri Kimmo Sasin (kok.) mukaan nyt käytössä olevan protokolla 4:n mahdollistama osoitemäärä alkaa täyttyä. Ripeässä aikataulussa tulisi saada valmiiksi kehitteillä oleva protokolla 6 eli IPv6

Sasi korosti, että laajemman järjestelmän yhteensopivuudesta on pidettävä huolta, ja se on myös saatava toimintaan samanaikaisesti kaikkialla Euroopassa. Kehittelyssä on otettava huomioon myös tietoturvan lisääminen.

Tarjolla oleva internet-osoitteiden eli domain-nimien määrä perustuu internetprotokollaan (ip-osoite), jossa käytetään neljää numerosarjaa. Uudessa järjestelmässä sarjojen määrää lisätään kahdella.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä