Intel tuo markkinoille uuteen Viiv-teknologiaan perustuvia tietokoneita ensi vuoden alussa. Viiv-koneita voi käyttää kaukosäätimellä, ja ne toimivat kulutuselektroniikkalaitteiden, ohjelmistojen ja online-palveluiden (elokuvat, musiikki, kuvat, pelit) kanssa yhdessä.
Viiv esiteltiin ensimmäistä kertaa Intelin kehittäjätapahtumassa IDF:ssä. Viiv-pc:issä on sisällä Intelin teknologiaa, muun muassa kaksiytiminen prosessori, piirisarja, alustaohjelmisto ja verkkoyhteydet.
"Viiv on ensimmäinen teknologia, jonka olemme suunnitelleet alusta saakka digitaalista kotia silmälläpitäen", kertoi Intelin Digitaalisen Kodin liiketoimintaryhmää vetävä Don MacDonald.
Kuluttajat voivat hankkia itselleen Viiv-pohjaisia järjestelmiä erilaisina laitteina, niin kulutuselektroniikkaa muistuttavina laitteina, esimerkiksi dvd-soittimen kaltaisena, kuin perinteisinä pöytä- tai tornimalleinakin.
Tv-ohjelmien tallennusta
Kaikissa Viiviin pohjautuvissa pc:issä on kaukosäädin, Microsoft Windows Media Center Edition -käyttöjärjestelmä ja mediaohjelmisto, jonka avulla pc:tä voi käyttää kuten tv:tä. Kaukosäätimellä kuluttajat voivat muun muassa katsella elokuvia, pelata ja tallentaa musiikkia.
Myös virtakytkin on samankaltainen kuin tv:ssä. Viiv-pc:issä on myös surround-ääni (5.1 sekä tuki 7.1:een). Valinnaisella tv-kortilla sama pc voi nauhoittaa, pysäyttää ja kelata meneillään olevia tv-ohjelmia sekä tallentaa ne kiintolevylle myöhempää katselua varten. Lisäksi laitteelle voi tilata online-musiikkia, -pelejä ja -elokuvia.