In­dos­ne­sian pre­si­den­tin vi­ral­ta­pa­no­me­net­te­ly vält­tä­mä­tön

"Indonesian presidentillä Abdurrahman Wahidilla ei ole enää mitään keinoa välttää viraltapanomenettelyä", sanoi maan korkeimman lainsäädäntöelimen kansal

"Indonesian presidentillä Abdurrahman Wahidilla ei ole enää mitään keinoa välttää viraltapanomenettelyä", sanoi maan korkeimman lainsäädäntöelimen kansalliskokouksen puhemies Amien Rais. Indonesian parlamentti on päättänyt kutsua koolle kansalliskokouksen erityisistunnon Wahidin panemiseksi viralta.

Indonesian perustuslain mukaan erityisistunnon järjestäminen vie kaksi kuukautta. Arvioiden mukaan Wahidilla olisi sitä ennen aikaa tehdä poliittinen sopimus virkansa säilyttämiseksi. Wahidin on myös huhuttu aikovan julistaa poikkeustilan, joka antaisi hänelle valtuudet hajottaa parlamentin ja järjestää ennenaikaiset vaalit.Wahid on kieltäytynyt eroamasta virastaan. Hänen kannattajansa osoittivat mieltä Jakartassa ja riehuivat väkivaltaisesti Itä-Jaavalla.

Ilmoita asiavirheestä