Il­vek­sen alamäki jatkui, fanit vaa­ti­vat to­tuut­ta

Ilveksen synkkä vire liigakaukaloissa jatkui tiistaina, kun 5-2-voiton Hakametsästä hakenut JYP jätti tamperelaiset ensi kertaa pisteittä kotikaukalossaan.

Ilveksen synkkä vire liigakaukaloissa jatkui tiistaina, kun 5-2-voiton Hakametsästä hakenut JYP jätti tamperelaiset ensi kertaa pisteittä kotikaukalossaan.

Neljä peräkkäistä tappiota on himmentänyt alkukauden yllättäjäjoukkueen sädekehää, ja fanitkin alkavat kyllästyä epätietoisuuteen seuran omistajajärjestelyistä.

- Totuus julki ja erotkaa!, luki katsomoon levitetyssä lakanassa ennen JYP-ottelun alkua ja sen päätteeksi.

Kaukalossa JYP oli piirun verran ahneempi ja Ossi Louhivaaran (3+1) verran tehokkaampi. Louhivaara taiteili liigauransa ensimmäisen kypärätempun päätöserässä.

- Tuli hyvät paikat ja hyvin onnistuivatkin, Louhivaara sanoi.

JYP-valmentaja Marko Virtanen kehaisi hyökkääjänsä taistelijanluonnetta.

- Ei noita satu montaa uralle. Hän teki hirveän määrän töitä ja näytti esimerkkiä, Virtanen sanoi.

Ilveksen virkaveli Tuomas Tuokkola piti tappiota jälleen hyvänä osana oppimisprosessia.

- Edelliset tappiot ehkä näkyi, ei oltu ihan skarppina alussa. Pitää osata käsitellä tämä ja mennä eteenpäin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä