Il­ta­leh­ti: Hazard jatkaa ko­lum­nis­ti­na

Kaarina Hazard jatkaa Iltalehden kolumnistina Halme-kohusta huolimatta.

Kaarina Hazard jatkaa Iltalehden kolumnistina Halme-kohusta huolimatta.

Vastaavan päätoimittajan mukaan lehti ei aikaista kohukolumnin poistoa verkosta.

Lehti on saanut paljon palautetta Hazardin tekstistä, joka käsitteli entistä kansanedustajaa Tony Halmetta ja hänen kuolemansa uutisointia. Vastaava päätoimittaja Kari Kivelä arvelee, että kolumni olisi koettu vähemmän loukkaavaksi, jos sitä ei olisi julkaistu niin pian Halmeen kuoleman jälkeen.

Kaarina Hazardin kohua herättänyt kolumni on poikinut jo yli 120 kantelua Julkisen sanan neuvostoon.

Kaikki Kaarina Hazardin kolumnin poikimat kantelut saatetaan hylätä Julkisen sanan neuvostossa (JSN). Kun kyse on kuolleen kunniasta, suostumus pitäisi pyytää hänen lähiomaisiltaan. Tapaus on siis erittäin poikkeuksellinen.

Iltalehden kolumnillaan monet suututtanut Kaarina Hazard on sanonut Ylen Aamu-tv:ssä, ettei hän puhunut kolumnissaan Halmeesta vaan siitä, miten hänestä mediassa kirjoitettiin. Kritiikin oli tarkoitus kohdistua mediaan ja erityisesti iltapäivälehtiin, ei Halmeeseen henkilönä.

Ilmoita asiavirheestä