Ilonen on lyönnin päässä kär­jes­tä Tuk­hol­mas­sa

Mikko Ilonen aloitti vahvasti golfin miesten Euroopan-kiertueen kilpailun Tukholmassa torstaina.

Mikko Ilonen aloitti vahvasti golfin miesten Euroopan-kiertueen kilpailun Tukholmassa torstaina. Ilonen jakaa avauspäivän jälkeen seitsemättä sijaa ja on vain yhden lyönnin päässä kärjestä.

Ilonen pelasi Tukholmassa tuloksen neljä alle parin. Hän kirjautti kuusi birdieä ja kaksi bogia. Suomalainen oli tehokas viheriöillä, sillä hän pääsi puttaamaan birdieä 11 kertaa ja upotti niistä kuusi.

- Peli lähti heti alussa oikeille urille. Yleisöä oli ryhmämme perässä luomassa hyvää tunnelmaa. Kierroksen toisella puoliskolla sain aikaan jo tulostakin, Ilonen sanoi tiedotteessa.

Ilonen on viihtynyt usein hyvin Bro Hof Slottin kentällä. Hän voitti, kun kentällä viimeksi pelattiin Euroopan-kiertueen kilpailu 2013.

Roope Kakon kisa käynnistyi heikosti. Hän pelasi neljä yli parin ja jakaa 127. sijaa.

Ilmoita asiavirheestä