Ilman ajo­kort­tia au­toil­lut mies py­säy­tet­tiin Ka­jaa­nis­sa – jo 24:s kerta vuoden sisällä

Oulun poliisilaitoksen liikenneyksikön johtaja Pasi Rissasen kortitta ajaneista tapauksista noin kolmasosa on toistuvia.

Poliisit hoitavat liikennevalvontaa poikkeustilanteessakin.
Poliisit hoitavat liikennevalvontaa poikkeustilanteessakin.
Kuva: Kimmo Penttinen

Poliisin ennestään tuntema, vuonna 1987 syntynyt mies ajoi henkilöautolla ilman ajo-oikeutta Kajaanin Kehräämöntiellä torstaina kello 14.00 aikaan. Miehellä on nyt 24 kortitta ajoa vuoden sisällä.

Oulun poliisilaitoksen liikenneyksikön johtaja Pasi Rissasen mukaan kortitta ajaneista tapauksista noin kolmasosa on toistuvia. Osa tapauksista toki on samojen henkilöiden aiheuttamia.

– Henkilöillä jotka näin toistuvasti ajavat ilman ajolupaa, ei usein ole aikomustakaan saada lupaa takaisin, Rissanen kertoo.

Toistuvien kortitta ajamisten rangaistukset nousevat Rissasen mukaan, mutta usein sakkojen maksamiseen on yhtä vähän aikomusta kuin kortin takaisin saamiseen.

Ilmoita asiavirheestä