Ilkka Jääs­ke­läi­nen voitti kurk­ku­tau­din, epäi­li­jät ja en­nak­ko­suo­si­kin

Idols-kisan tuotantoyhtiö ja voittajan levy-yhtiö Sony BMG olivat suunnitelleet antavansa tuoreelle Idols-voittajalle Ilkka Jääskeläiselle ensimmäisen idolipäiv

Idols-kisan tuotantoyhtiö ja voittajan levy-yhtiö Sony BMG olivat suunnitelleet antavansa tuoreelle Idols-voittajalle Ilkka Jääskeläiselle ensimmäisen idolipäivän, maanantain, kokonaan vapaaksi. Jääskeläinen mietti etukäteen, mitä haluaisi tehdä vapaapäivänään.

"Jos ei ole mitään, haluaisin nukkua pitkään, mennä kylpylään, saunaan ja hierontaan, siinä olisi kolme toivetta. Voisin karata ja lähteä. En mä sitten kerro, missä kylpylässä. Siinä olisi palkinto itselle", voittaja naureskeli.

"Tarvitsen myös rauhoittumishetkiä."

Jääskeläinen kertoi oman kilpailujännityksensä vähentyneen Idols-kisan edetessä. Finaaliviikon alussa tulevan voittaja eli kuitenkin vaikeita hetkiä saatuaan lievän kurkkutaudin. Siksi voittajan ääni oli tavallista bassovoittoisempi finaalilähetyksessä esitetyissä nauhoitetuissa haastattelupätkissä.

"Tällä viikolla oli tossa pikku kurkkutautia, että okei mä lepäsin, mutta siinä ei pystynyt reenaamaan eikä mitään. Se oli pikku testi, josta selvisin ihan hyvin", 26-vuotias opettajaopiskelija arvioi.

"Laulaminen vaatii peruskuntoa"

Sunnuntaihin mennessä kurkkukivut oli voitettu ja Jääskeläisen ääni pelasi. Voittaja piti finaalissa lavaliikehdintänsä aiempaa maltillisempana, eikä syynä ollut vain tuomareilta saatu kriittinen palaute liiasta riehumisesta.

"Opin sen, etten voi hirveästi riehua laulaessa, se kuuluu hengästymisen takia äänessä. Pitäisi varmaan käydä lenkillä! Laulaminen vaatii peruskuntoa."

Viime viikkojen kuuma Idols-puheenaihe nettipalstoilla ja iltapäivälehdissä oli kilpailijoiden ajoin epävireinen laulaminen. Sunnuntain lähetykseen Pasilan konepajan lavalla oli järjestetty uudet lavamonitorit, ja kilpailijoilla oli mahdollisuus käyttää korvamonitoreja, jotta he kuulisivat oman äänensä aiempaa paremmin.

Voittaja käytti mahdollisuuden hyväkseen ja lauloi korvamonitorin kanssa monien mielestä aiempaa puhtaammin.

"Kun olin laulanut, ajattelin että meni aika hyvin. Siinä vaiheessa tuli tunne, että on mahdollisuudet", Jääskeläinen kertoi.

Ei roskakoriin

Jo etukäteen Jääskeläinen oli arvioinut kisan ratkeavan lopulta siihen, kumpi loppukilpailijoista saa tehokkaimmin aktivoitua omat kannattajansa kännyköitään räpläämään. Monien mielestä hämeenlinnalainen Jääskeläinen oli altavastaaja, sillä hänen kannattajiensa uskottiin löytyvän melkein vain nuorten tyttöjen joukosta.

Katri Ylander oli julkisuudessa ehditty nostaa ennakkosuosikiksi, mikä saattoi Jääskeläisen mielestä koitua hänen pelastuksekseen: omat kannattajat innostuivat joukolla äänestämään.

Lopulta Jääskeläinen sai 390 000 tekstiviestiäänestä 55 prosenttia, joten hänen voittonsa oli jopa yllättävän selvä. Jääskeläisen velmuili, että voittajalle sävelletty Unohda en -kappale säästyi näin oikealle esittäjälle.

"Jos kappale olisi mennyt roskakoriin, se olisi ollut sääli", Jääskeläinen virnuili, vaikka illan viimeisessä tuloslähetyksessä kappaleen sanat pääsivät hetkeksi voittajalta unohtumaan.

Ilmoita asiavirheestä