Suomen yhdistetyn kärkiveturi Ilkka Herola tarjoili lauantaina hirmuhiihdon ja sivusi uransa toiseksi parasta henkilökohtaista arvokilpailusijoitusta pohjoismaisten hiihtolajien MM-kilpailujen päätösmatkallaan Norjan Trondheimissa.
Suurmäessä kahdeksanneksi sijoittuneen Herolan jahti onnistui, kun hän poimi kymmenen kilometrin hiihto-osuudella miehen kerrallaan ja nousi hopeasta ja pronssista mitelleeseen porukkaan. Herola saapui maaliin viidentenä.
– Viides sija on ok, mutta näissä kisoissa sellaisella ei jää mitään käteen. Hieno kokemus ja elämys oli päästä mitalitaisteluun. Hienot muistot jää, mutta viides sija ei täyttänyt tämän kisa tavoitetta, mitali mielessä Trondheimiin saapunut Herola jutteli.
Herola venytti suurmäestä 131,5 metriä ja varmisti sillä hyvät jahtiasemat ladulle, jossa hän oli tutun vahva.
– Omalle tasolle nämä olivat hyvät suoritukset, mutta eivät riittävät. Kovat kirimiehet olivat lopussa nipussa, ja pystyin kaksi äijää laittamaan pakettiin. Minunkin on oltava realisti. Kaikkeen en pysty.
Muut hakkasivat kovempaa
Mäkiosuudella 139 metriä tyylitellyt lajivaltias Jarl Magnus Riiber sai hiihdellä jälleen rauhassa maailmanmestaruuteen. Hän oli niin paljon kiriryhmän edellä, että ehti ottaa käsiinsä Norjan lipun jo viimeisen mäen päällä ja sai lasketella rauhassa stadionalueelle kotiyleisönsä hurratessa.
Herolan kanssa jahtiin lähtenyt Norjan Jörgen Graabak otti hopeaa ja myös vahvalla hiihdolla mitalitaisteluun noussut Saksan Vinzenz Geiger pronssia. Norjan hurja hiihtäjä Jens Lurås Oftebro oli neljäs.
Herola jäi mitalista 4,3 sekuntia. Ennen hiihto-osuutta eroa palkintokorokepaikkaan oli 35 sekuntia, mutta edeltä lähteneistä Japanin Ryota Yamamoto, Saksan Julian Schmid, Itävallan Johannes Lamparter, Norjan Espen Björnstad ja Norjan Simen Tiller jäivät suomalaisen taakse.
Vauhdikas jahtiryhmä hajosi viimeisessä ylämäessä, jonka päätteeksi Herola jäi ratkaisevasti jälkeen ennen viimeistä laskua.
– Kisa eteni oman pelikirjan mukaan. Rauhassa avattiin ja sitten pikku hiljaa kiristämällä niin kauan, että edestä porukka tuli kiinni, Herola kuvaili.
– Porukka oli kasassa ja oli selvää, ettei ole järkeä yrittää yksin irti. Muut jaksoivat hakata lopussa ratkaisevasti kovempaa. Viisi metriä eroa jäi mäen päälle. Aika hyvin huilanneena kaikki pääsivät vetämään kirin.
Tyhjin käsin ei voi olla tyytyväinen
Herola saavutti vuonna 2021 MM-hopeaa Saksan Oberstdorfissa. Viidennen sijan hän saavutti MM-kilpailuissa myös vuonna 2019 Itävallan Seefeldissä.
Suomen muista kilpailijoista Otto Niittykoski oli 24:s, Wille Karhumaa 26:s ja Eero Hirvonen 34:s.
Kyseinen kolmikko ja Herola ylsivät perjantaina joukkuekilpailussa neljänneksi, johon Herola oli tyytyväinen. Normaalimäen kilpailussa Herola jäi 12:nneksi, joten suurmäen kilpailu kisojen lopuksi oli selvä tasonnosto.
– Jokaiseen kilpailuaamuun pääsin fiiliksellä, että voin tehdä tulosta. Normaalimäen kisan tulos oli pettymys. Muut suoritukset ansaitsevat vähintään kohtuullisen arvosanan. Tyhjin käsin kun lähtee kotiin, ei voi olla tyytyväinen, Herola viittasi mitalitta jäämiseen.