Valko-Venäjä on tuominnut ihmisoikeusaktivisti Ales Bialiatskin neljäksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen veronkierrosta. Lisäksi Bialiatskin johtaman Viasna-järjestön omaisuus määrättiin takavarikkoon.
Ihmisoikeusjärjestöt ovat moittineet syytteitä tekaistuiksi, ja myös EU on vaatinut Bialiatskin vapauttamista. Bialiatski aikoo valittaa tuomiosta.
Bialiatski on ollut näkyvästi mukana presidentti Aleksandr Lukashenkon vastaisissa mielenosoituksissa. Hänet pidätettiin elokuun alussa, kun Valko-Venäjä oli saanut Liettualta ja Puolalta tietoja, että Bialiatski oli avannut maissa pankkitilejä Viasnan toimintaa varten. Bialiatskin oli avattava tilit ulkomaille, koska Valko-Venäjä oli toistuvasti evännyt Viasnalta toimiluvan.
Liettua ja Puola ovat sittemmin pyytäneet anteeksi tietojen luovuttamista Valko-Venäjälle.