Eläimet: Ou­lu­lai­nen per­heen­äi­ti tilasi netistä munia, ja nyt oma­ko­ti­alueel­la ku­jer­taa lähes 60 vii­riäis­tä

Työmaa: Ra­ken­nus­työt koet­te­le­vat Nal­li­ka­rin idylliä tänä kesänä

Urheilu: Oliko Oulun kes­kus­ken­tän alla sa­lai­nen be­to­ni­le­vy, josta Lipon pe­laa­jat saivat etua?

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Ih­mis­oi­keus kuo­le­man edessä

Hyviä kysymyksiä ja välillä ihmettelyä on siitä, että miksi Suomessa ei saada aikaiseksi lainsäädäntöä kuolinapuun? Tämän lainsäädännön takana on enemmistö suomalaisista. Kannatus on myös tutkittu väitöstutkimuksella ja lukuisilla gallupeilla. Kannatus on kaikissa vahvaa.

Tämä on se vahva tahtotila, päättää itse. Sitä tahtotilaa on kuunneltava. On myönteistä, että kokoomuksen ja vasemmistoliiton puoluekokouksissa on asiasta keskusteltu. Myös vihreiden puoluekokouksessa.

Lääkäriliiton valtuuskunnan kokouksessa toukokuussa oli Juha Hännisen ja Ilkka Taipaleen aloite käsittelyssä siitä, että Lääkäriliitto muuttaisi kielteisen kannan kuolinapuun/eutanasiaan neutraaliksi. Ei muuttanut. 12 Lääkäriliiton valtuuskunnan jäsentä kannatti, mutta 38 valtuuskunnan jäsentä vastusti.

Onko mikään taho uutisoinut äänestystä? Sinänsä äänestys oli merkityksekäs, sillä muutoksen tuulet ovat käynnissä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.