ICC:n pre­si­dent­ti: Tuo­mio­is­tui­mel­la ei yhtä maan­osaa sil­mä­tik­ku­na

Suomessa vieraileva Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) presidentti Silvia Fernandez de Gurmendi ei pidä oikeutettuna arvostelua, että tuomioistuin...

Suomessa vieraileva Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) presidentti Silvia Fernandez de Gurmendi ei pidä oikeutettuna arvostelua, että tuomioistuin olisi ottanut silmätikukseen vain yhden maanosan. Valtaosa tuomioistuimen käsittelemistä epäillyistä rikoksista on tähän asti ollut Afrikassa.

Presidentti sanoo olevansa varma siitä, että aluekirjo laajenee jatkossa. Tuomioistuimella on alustavassa tutkinnassa tilanteita muun muassa Afganistanissa, Irakissa ja Ukrainassa.

- Tuomioistuin ei valinnut Afrikkaa, vaan Afrikka tuomioistuimen, Fernandez de Gurmendi sanoo viitaten siihen, että aloite on useissa jutuissa tullut afrikkalaisilta itseltään. Useissa Afrikan maissa on hänen mukaansa tapahtunut vakavia asioita, joita maiden omat tuomioistuimet eivät ole käsitelleet.

- 1970-luvulla suurin osa jutuista olisi saattanut olla Latinalaisesta Amerikasta.

ICC:n toimivaltaan kuuluvat kaikkein vakavimmat kansainväliset rikokset eli muun muassa kansanmurha ja rikokset ihmisyyttä vastaan.

Kaikkia rikoksia ei voida käsitellä

ICC:n kohdistettu kriitiikki liittyy siihen, että tuomioistuin ei voi ottaa käsittelyyn mitä tahansa kansainvälistä rikosta. Monet maat eivät ole liittyneet Rooman sopimukseen, jolla ICC vuonna 1998 perustettiin. Esimerkiksi Yhdysvallat, Venäjä, Kiina ja monet konfliktialueet ovat sopimuksen ulkopuolella.

YK:n turvallisuusneuvosto voisi halutessaan viedä minkä tahansa konfliktin ICC:n käsittelyyn, mutta näin ei useinkaan tapahdu. Päätöksen estää joku pysyvä jäsenmaa veto-oikeudellaan.

Kymmenet valtiot ovat vaatineet Syyrian sotarikoksia ICC:n tutkittaviksi, mutta Venäjä ja Kiina ovat estäneet tämän.

Fernandez de Gurmendin mukaan kansainvälisen yhteisön on jatkettava Syyrian suhteen painostusta niin, että rikoksiin syyllistyneet tavalla tai toisella saadaan vastuuseen.

Presidentin mukaan yhä useampi maa pitäisi saada mukaan Rooman sopimuksen piiriin. Hän iloitsee siitä, että Salvador 124. maana äskettäin liittyi mukaan.

Ilmoita asiavirheestä