IBM:n pc muutti maail­man 20 vuo­des­sa

Sunnuntaina tulee kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun amerikkalainen International Business Machines toi markkinoille laitteen, joka on mullistanut maailmaa enemmän

Sunnuntaina tulee kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun amerikkalainen International Business Machines toi markkinoille laitteen, joka on mullistanut maailmaa enemmän kuin yksikään tekninen keksintö sitten sähkövalon.

Pc, personal computer, henkilökohtainen tietokone, on laite, joka kuuluu satojen miljoonien ihmisten elämään. Mutta se on paljon muutakin: IBM:n pc:stä liikkeelle lähtenyt kehitys on mullistanut maailmantalouden täysin.

Se on muuttanut yritysten työtavat ja mahdollistanut viestinnän, joka on tekemässä maailmasta globaalitalouden. Yksin rahamarkkinoiden valtava paisuminen ja muuttuminen reaaliaikaiseksi 20 vuodessa oikeuttaa puhumaan vallankumouksellisesta keksinnöstä.

Internet-yritys Jippiin viestintäjohtaja Petteri Järvinen pitää IBM:n pc:tä kehruu-Jennyn, höyrymoottorin, sähkölampun tai T-Fordin kaltaisena edistysaskeleena.

Ilmoita asiavirheestä