Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA kokoontui tiistaina Wienissä hätäkokoukseen tavoitteenaan saada Iran luopumaan uraanin rikastamisesta. Vielä tiistaina ei päätöksiä tehty, vaan kokous jatkuu keskiviikkona.
IAEA:n hallintoneuvoston aloittaessa kokoustaan Iranin uusi presidentti Mahmoud Ahmadinejad sanoi, että hänellä on uusia aloitteita Iranin ydinohjelmasta syntyneessä kiistassa.
"Olemme valmiit jatkamaan neuvotteluja emmekä omasta puolestamme näe keskusteluista olevan mitään haittaa", Ahmadinejad sanoi iranilaisen uutistoimisto Isnan välittämässä uutisessa. Isnan mukaan Ahmadinejad oli esittänyt arvionsa puhelinkeskustelussa YK:n pääsihteerin Kofi Annanin kanssa.
EU-kolmikko Britannia, Ranska ja Saksa kutsui järjestön 35-jäsenisen hallintoneuvoston koolle Iranin käynnistettyä maanantaina uudelleen uraanin käsittelyprosessin ensi vaiheen. Iran ei ole kuitenkaan toistaiseksi rikkonut IAEA:n sinettejä Isfahanin ydinlaitoksessa.
Kolmikko pelkää Yhdysvaltojen tavoin, että Iran pyrkii kehittämään ydinaseita, vaikka maa vakuuttaa tarkoitusperiensä olevan rauhanomaiset.
Iran on uhmannut EU:n varoitusta, että asia vietäisiin YK:n turvallisuusneuvostoon, joka saattaa määrätä pakotteita Irania vastaan. "Tässä kokouksessa ei luultavasti vaadita asian viemistä turvallisuusneuvostoon, vaan Iranille esitetään varoitus. Jos se ei myönny, kokoonnumme uudelleen ja päätämme turvallisuusneuvostokäsittelystä", sanoi eräs EU-diplomaatti.
Eräiden hallintoneuvoston jäsenmaiden tiedetään kuitenkin vastustavan kiistan viemistä turvallisuusneuvostoon, eikä näiden maiden taivuttelu olisi EU-lähteiden mukaan helppoa.
Ranskan ulkoministeri Philippe Douste-Blazy sanoi olevan vieläkin mahdollista neuvotella Iranin kanssa. "Olemme edelleen valmiit ojentamaan kätemme", ulkoministeri sanoi.
Venäjä muutti kantaansa
Myös Venäjä on yhtynyt vaatimuksiin siitä, että Iran lopettaa heti uraanin rikastuksen. Venäjän ulkoministeriön lausunnon mukaan Iran "tekisi viisaasti lopettaessaan heti" toimet uraanin rikastamiseksi.
Vielä elokuun alussa Venäjän atomikomissio ilmoitti käsityksenään, että Iranilla on täysi oikeus uraanin rikastamiseen.