Hyy­de­tul­vis­ta va­roi­te­taan Tai­val­kos­ken ja Pu­das­jär­ven alueil­la – koko Iijoki on hyyteen tukkima

Iijoen vesistön joissa virtaa nyt veden sijasta hyyde, joka saattaa joillain kohdin muodostua ongelmaksi. Tulvakameran kuvaa Taivalkosken Kostonjoen Kypäräkoskelta.
Iijoen vesistön joissa virtaa nyt veden sijasta hyyde, joka saattaa joillain kohdin muodostua ongelmaksi. Tulvakameran kuvaa Taivalkosken Kostonjoen Kypäräkoskelta.
Kuva: Tulvakeskus

Pohjois-Pohjanmaan ely-keskus ja Tulvakeskus kehottavat varautumaan mahdollisien suppotulvien nostamaan korkeaan vesipintaan Iijoen tulvariskialueilla.

Joessa ei ole havaittu perjantai-iltapäivään mennessä varsinaisia hyydepatoja, vaan koko joki on hyyteen tukkima. Virran mukana kulkeutuva hyyde on tukkinut jokiosuuksia jääkannen alla kymmenien kilometrien pituudelta.

Varsinaisiin tulvantorjuntatöihin ei voida ryhtyä esimerkiksi räjäyttämällä tai kaivinkoneella jäämassoja siirtäen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä