Hy­vin­kään am­mus­ke­lu vaati toisen nuoren kuo­lon­uh­rin - poliisi kriit­ti­ses­sä tilassa

Hyvinkään ammuskelutapaus on vaatinut toisen kuolonuhrin. Sairaalassa on menehtynyt ammuskelussa haavoittunut 18-vuotias mies. Toinen vakavasti haavoittunut, 23-vuotias poliisi on kriittisessä tilassa.

Hyvinkään ammuskelutapaus on vaatinut toisen kuolonuhrin. Sairaalassa on menehtynyt ammuskelussa haavoittunut 18-vuotias mies.

Hyvinkään sivistystoimenjohtaja vahvistaa, että molemmat ammunnassa kuolleet olivat ammattikoulu Hyrian opiskelijoita. Nainen oli lähihoitaja- ja mies sähkölinjalla. Mies oli myös Hyvinkään Tahkon superpesispelaaja.

Toinen uhri on Hyvinkään Tahkon superpesispelaaja.

Vakavasti haavoittunut, 23-vuotias poliisi on kriittisessä tilassa. Ensimmäinen uhri oli 18-vuotias nainen.

Ampumiseen voi liittyä useampia tekijöitä.

Poliisi on ottanut kiinni ampumisista epäillyn miehen. Hän on 18-vuotias paikkakuntalainen, jonka rikostausta on lähes puhdas. Hänet löydettiin maastosta pari kilometriä keskustasta lähellä Jokelantietä vähän ennen kahdeksaa.

Kiinniotto sujui rauhallisesti.

Hän oli yksin kiinniottohetkellä. Poliisin mukaan on kuitenkin mahdollista, että tapaukseen liittyy myös muita tekijöitä kuin nyt kiinniotettu.

Tapaukseen liittyy todennäköisesti skootteri ja mahdollisesti myös tummansininen Toyota Hiace. Ne on nähty valvontakamerakuvissa.

Kiinniottopaikan lähettyviltä löytyi aseita, jotka poliisi otti haltuunsa. Ampumisissa on käytetty mitä todennäköisimmin kahta eri asetta, pienoiskivääriä ja kivääriä.

Epäillyllä miehellä ei ole ollut aselupaa vaan hän on saanut ne lähipiiristä.

Tapahtumaa tutkitaan murhana ja murhan yrityksenä.

Jopa satoja vaarassa

Poliisin mukaan jopa satoja ihmisiä oli vaara-alueella tapahtuman aikaan. 

Surmansa saanut nainen on 18-vuotias hyvinkääläinen nainen. Poliisi ei tiedä, tunsivatko epäilty ampuja ja uhri toisensa.

Kaksi loukkaantuneista sai vakavia vammoja. Yksi vakavasti haavoittuneista on 23-vuotias naispoliisi.

Useat vammoja saaneet olivat samasta seurueesta. Ampumisessa surmansa saanut nainen oli kuitenkin liikkeellä yhden miehen kanssa.

– Tilanne on ollut hyvin vakava kaikille niille, jotka ovat olleet keskustassa, sillä on kyse järeäkaliiperisesta aseesta, jolla siellä on ammuttu, sanoi ylikomisario Timo Leppälä tiedotustilaisuudessa Hyvinkäällä.

Poliisi vei kadulla olleet ihmiset turvaan ravintoloiden sisään.

Iltalehden mukaan kolme ammuskelussa haavoittunutta on Hyvinkään Tahkon pesäpalloilijoita. Tahkon puheenjohtaja vahvistaa tiedon.

Aseena isokaliiperinen kivääri

Poliisin mukaan ampuja oli maastopukuinen mies. Hän ampui Uudenmaankadulla sijaitsevan matalan liikerakennuksen katolta Amarillo-ravintolan, S-marketin ja Level 5 -ravintolan edustalle kello kahden aikoihin. Ampujan ase oli isokaliiperinen kivääri.

Poliisi oli paikalla noin minuutin ampumisen jälkeen, mutta ampujaa ei saatu yöllä kiinni. 

Poliisi pitää rikospaikan lähistön edelleen eristettynä mutta kaupungin asukkaat voivat muutoin liikkua ulkona.

Yöllä alueen asukkaita kehotettiin varovaisuuteen ja välttämään liikkumista Hyvinkään keskustan alueella. Poliisi perui hätäilmoituksen aamulla puoli yhdeksän aikaan, kun katsoi, ettei tilanteesta ole enää vaaraa alueen asukkaille.

Tapauksen tutkinta siirtyy keskusrikospoliisille, koska yksi haavoittuneista on poliisi.

Hyvinkäälle on perustettu myös kriisipäivystys, joka vastaa numeroissa 019 415 550 ja 019 415 551.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä