Norjan entinen maajoukkuelääkäri Fredrik Bendiksen toimii dopingista kärynneen maastohiihtäjä Therese Johaugin todistajana urheilun välitystuomioistuin CASin kuulemisessa.
Juuri Bendiksen osti ja antoi Johaugille anabolista steroidia sisältäneen huulirasvan harjoitusleirillä syyskuussa. Bendiksen ilmoitti käryn jälkeen ottavansa asiasta täyden vastuun ja erosi tehtävästään.
Tapausta käsitellään CASissa 6. kesäkuuta. Kansainvälinen hiihtoliitto FIS valitti CASiin Johaugin Norjan antidopingjärjestöltä saamasta 13 kuukauden kilpailukiellosta, jota se pitää liian heppoisena.
- Bendiksen haluaisi, että Johaug vapautettaisiin. Mutta kun asiasta on nyt valitettu, Bendiksen haluaa korostaa asiaa CASille niin hyvin kuin mahdollista, asianajaja Anders Schröder Admundsen sanoi VG-lehdelle.
Bendiksen on Johaugin ainoa todistaja.