Helsinki
Tosi se on, suomalaiset hurjat haluavat taas päästä Guinnessin ennätysten kirjaan. Tällä kerralla ennätys kuulostaa lähes mahdottomalta - sauvakävelyä vuorokaudessa 25 tuntia?
Selitys löytyy, kun paljastuu, että teko tapahtui lauantain klo 13:n ja sunnuntain klo 13:n välillä. Toisin sanoen kesäajasta normaaliaikaan siirtyminen siinä välissä toi yhden tunnin lisäaikaa.
Nerokkaan idean takana oli Hengitysliitto Helin liikunnan suunnittelija Janne Haarala. Yhteistyössä Vantaan ja Helsingin hengitysyhdistysten kanssa sitten järjestettiin mittava kävelyurakka - yli 200 kilometriä Tikkurilasta Helsinkiin. Kaikkiaan eri etappijaksojen suorittamisessa oli mukana parisataa ihmistä.
Lukuisat apteekit ja hengitysyhdistykset järjestivät viikonlopun aikana eri puolilla Suomea liikunnallisia tapahtumia.