Raahe Kauppa- ja teollisuusministeriön (KTM) jakeluasemapäätös, jolla vanhojen huoltoasemien ja polttonesteiden jakeluasemin ympäristövaatimukset kiristyvät ensi vuoden alussa, karsii Suomen Bensiinikauppiaitten Liitto (SBL) ry:n arvion mukaan noin 1 200 palveluasemasta 200 toimipaikkaa.
SBL:n varapuheenjohtaja Väinö Saine uskoo liittonsa arvion olevan enemmän alakantissa kuin yläkantissa.
Hän muistuttaa päätöksen väistämättä aiheuttavan myös keskittymistä ja palvelupisteiden koon kasvamista. Kun palvelupisteet keskittyvät valtateiden varrelle, saattavat pienimmät kunnat jäädä ilman palvelevaa huoltoasemaa.
"Jakeluasemapäätös voi olla monelle se viimeinen niitti lopettamispäätökseen. Me pelkäämme, että päätöksen takana ovat isot öljy-yhtiöt, jotka vain tätä kautta rationalisoivat toimintojaan. Näin emme haluaisi uskoa, mutta tällainen pelko on olemassa."
Tiukentuvien ympäristövaatimusten investointikustannukset vaihtelevat kahden mittarin huoltoaseman reilusta 50 000 eurosta suurien yksiköiden lähes 120 000 euron sijoituksiin. Saineen mielestä nykyisillä polttoainekatteilla näitä kustannuksia ei pysty rahoittamaan.
Yli puolella investoinnit vielä tekemättä
Kustannuksia on osaltaan nostanut myös se, että auktorisoituja korjausliikkeitä on Suomessa vain muutama ja kohteista valtaosa ajoittuu kuluvalle vuodelle. Suuret öljy-yhtiöt ovat kilpailussa luonnollisesti etusijalla.
"Yksityisellä puolella noin 60 prosentilla investoinnit on vielä tekemättä ja vajaat puoli vuotta enää aikaa. Eräät öljy-yhtiöt ovat jo ilmoittaneet, etteivät he toimita polttoainetta huoltamoille, joilla investointeja ei ole tehty. Tästä seuraa huoltamokato."
Öljy- ja Kaasualan Keskusliiton varatoimitusjohtaja Pekka Huttula muistuttaa, että monilla huoltoasemilla ympäristönsuojeluun liittyviä parannuksia on tehty jatkuvasti, joten kaikkien kohdalla päätös ei merkitse muutoksia. Hän toki myöntää, että joissakin yksittäistapauksissa joudutaan miettimään, onko vaadittavien investointien tekeminen järkevää. Silloin kysymys on liiketaloudellisesta päätöksestä.
Huttula sanoo, että päätöksen tavoitteena on nostaa jakeluasemaverkon tekninen taso nykyvaatimuksia vastaavaksi.
"Olemme lähteneet siitä, että jokainen huoltoasema täyttää ainakin minimivaatimukset. Näin kaikki asemat ovat kilpailullisessakin mielessä samalla viivalla."
Huoltamot kilpailevat ympäristöillään
Itsekin yrittäjänä toimiva varapuheenjohtaja Väinö Saine on tyytyväinen siihen, että ympäristöstä ollaan huolissaan ja että ympäristöön investoidaan. Huoltamoalalla on aina panostettu ympäristöön, sillä asemien ympäristöt ovat siistejä, vehreitä ja hyvin hoidettuja. Päämiehinä toimivat öljy-yhtiöt järjestävät ympäristöön liittyviä kilpailuja.
Bensiinikauppiaita harmittaa KTM:n päätöksessä myös se, että se suunnattu vain yhdelle toimialalle.
Huoltamoala kuitenkin on yksi keskeinen valtion veronkerääjä ja yhteiskunnan rattaita pyörittävä toimiala.
Yrittäjä Pekka Tirilä Pyhäjoelta toteaa ympäristövaatimusten teettävän Kielosaaren Pysäkillä toimivalla SEO-asemalla aika paljon työtä, vaikka rahallisesti kustannukset eivät ehkä kovin suuriksi nousekaan.
Syksyllä uusitaan kaksi säiliötä ja mittarikentän sadevesiputkistoa. Kustannuksia nostaa asfalttipihan uusiminen korjauksen jälkeen.
Pyhäjoen Shellillä toimii samassa tilassa posti, matkahuolto, huoltamo ja kahvio. Yrittäjä Elina Niemi E. Niemi Ky:stä kertoo, ettei vaihtoehtoja ympäristöinvestoinnille oikeastaan ollut, jos tulevaisuutta alalla halusi jatkaa ja rakentaa.
"Näen hankkeen investointina tulevaisuuteen. Jos se tuo lisää asiakkaita tuosta valtatieltä, kun pihakin on hyvässä kunnossa."