Oulu
Maisterintutkinnon jälkeen tehtävät täydentävät opinnot muuttuvat maksullisiksi Oulun yliopiston humanistisessa tiedekunnassa. Päätös koskee myös muista tiedekunnista valmistuneita. Maisteritutkintoa tai jatkotutkintoa suorittavilla on edelleen vapaa sivuaineoikeus.
Jos valmistunut opiskelija haluaa täydentää tutkintoaan esimerkiksi jatkamalla kesken jääneitä sivuaineopintojaan tai aloittamalla uuden sivuaineen, hänen täytyy hakea opinto-oikeutta. Oikeus perusopintoihin maksaa 170 euroa ja aineopintoihin 255 euroa. Syventävien opintojen hinta on 355 euroa. Yksittäinen opintojakso maksaa 50 euroa opintoviikolta.
Maksut koskevat opiskelijoita, jotka valmistuvat tämän vuoden elokuun ensimmäisen päivän jälkeen. Niin ikään jo valmistuneet opiskelijat, jotka eivät ole aloittaneet täydentäviä opintoja ennen 1. elokuuta 2002, maksavat opinnoistaan.
Maisterintutkinnon suorittaneen opiskelijan opinto-oikeus Oulun yliopistossa päättyy valmistumislukuvuonna heinäkuun viimeinen päivä. Opinto-oikeutta täydentäviin opiskeluihin voi hakea 15. elokuuta ja 15 joulukuuta asti. Oikeus myönnetään kahdeksi vuodeksi, ja se alkaa hakuajankohtaa seuraavan lukuvuoden alussa. Syksyisin oikeus alkaa syyskuun alussa.
Joissakin humanistisen tiedekunnan oppiaineissa opiskelijan on osallistuttava sivuainekokeeseen saadakseen opinto-oikeuden.
Oulun yliopiston muissa tiedekunnissa vastaavaa opintomaksua ei tiettävästi ole. Opintoasiainpäällikkö Kari Kaskela sanoo, että lähes kaikkien yliopistojen humanistisilla tiedekunnilla on maksulliset opinto-oikeudet täydentäviin opintoihin. Maksujen syynä ovat kasvaneiden opiskelijamäärien aiheuttamat kustannukset.