Hu­ma­lai­nen nais­kus­ki ajoi kuor­ma-au­ton eteen Ro­va­nie­mel­lä

Kuorma-auto törmäsi eteen ajaneeseen henkilöautoon Rovaniemen Oijustien ja Suosiolantien risteysalueella keskiviikkona illansuussa.

Kuorma-auto törmäsi eteen ajaneeseen henkilöautoon Rovaniemen Oijustien ja Suosiolantien risteysalueella keskiviikkona illansuussa. Kuorma-auto ajoi Oijustietä Ratakadun suunnasta, kun vasemmalta Suosiolantieltä tuli henkilöauto suoraan kuorma-auton eteen.

Henkilöauton naiskuljettaja loukkaantui ja hänet toimitettiin ambulanssilla Lapin keskussairaalaan. Naiskuskilla ei ollut ajo-oikeutta ja hän puhalsi alkometriin 1.07 promillea. Henkilöauton kyydissä ei ollut muita henkilöitä.

Naiskuskia epäillään rattijuopumuksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

Ilmoita asiavirheestä