Liikennelääketieteen professori Timo Tervon mukaan liikenneturvallisuuden lisäämiseksi tulisi pohtia muita keinoja kameratolppien sijaan, kertoo Helsingin Sanomat.
– Automaattivalvonta häiritsee jossain määrin peruskuljettajien ajotapahtumaa ja liikennevirtaa, kun on vahdittava kameroita. Tuolla teillä on ihan järjetön miinoitus, ja se on mennyt ihan tietokonepeliksi, että pääsetkö mökille ilman sakkoja. Lisäksi kamerat lisäävät jossain määrin häiriökäyttäytymistä kameroiden välillä, Tervo sanoo Helsingin sanomille.
Professori arvostelee suorasanaisesti suunnitelmia liikennekameroiden lisäämiseksi.
– Kameravalvonta ei korreloi lainkaan riskin kanssa, vaan se näyttää vain olevan keino kerätä rahaa valtiolle budjetin mukaisesti, Tervo sanoo.
Uudenmaan onnettomuustutkintalautakunnan lääkärijäsenenä toimiva Tervo on Suomen ja Pohjoismaiden ensimmäinen liikennelääketieteen professori.