Pääkirjoitus: Tak­ti­nen ää­nes­tä­mi­nen voi purra – mutta myös viedä oman ainoan äänen haas­kioon

Eduskuntavaalit: Suomea voi kohta johtaa puolue, joka haluaa maan eroon Eu­roo­pan unio­nis­ta

Luitko jo tämän: Poh­jois-Poh­jan­maan hy­vin­voin­ti­alueen hen­ki­lös­tö on ollut tyy­ty­mä­tön uu­dis­tuk­seen ja sen tie­don­kul­kuun

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

HS-gal­lup: Enem­mis­tö suo­ma­lai­sis­ta vas­tus­taa Na­to-jä­se­nyyt­tä

Enemmistö suomalaisista vastustaa Natoon hakemista, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä.

Enemmistö suomalaisista vastustaa Natoon hakemista, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Kyselyn vastaajista 59 prosenttia vastustaa Nato-jäsenyyttä.

Puolestaan 22 prosenttia kannatti hakemista. Vastaajista 19 prosenttia ei ottanut kantaa asiaa.

Lehden mukaan jäsenyyttä vastustavat selvin numeroin kaikki kansanryhmät, kuten esimerkiksi miehet ja naiset, nuoret ja vanhat. Ainoan poikkeuksen muodostavat kokoomuksen kannattajat, jotka ovat niukasti Nato-jäsenyyden kannalla.

Tutkimuksen toteuttanut Kantar TNS toteutti kyselyn 16.-27. lokakuuta. Virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.

Linkki juttuun