Hewlett-Packard on tuonut markkinoille uusia kytkinvaihtoehtoja san-tallennusverkkoihin. Uudet HP StorageWorks -tuoteperheen san (Storage Area Network) -kytkimet on varustettu uusimmalla 4 Gbit/s -nopeudella.
Kytkimiä on saatavilla 8-porttisesta työryhmäkytkimestä aina 256-porttiseen suuren it-ympäristön malliin. Lisäksi HP on tuonut markkinoille korkean käytettävyyden StorageWorks XP -levyjärjestelmän 4 Gbit/s -liityntäkortit.
Kasvavat tiedonsiirtomäärät lisäävät tarvetta nopeampiin verkkoihin. Tällä hetkellä kysyttyjä ovat esimerkiksi on tiedon varmistamiseen liittyvä teknologia sekä palvelinten konsolidointi, joka voidaan toteuttaa muun muassa ProLiant BL -korttipalvelimilla.
Samalla HP on julkistanut runsaasti päivityksiä nykyisiin tallennustuotteisiinsa. Parannuksia tehtiin useisiin varmistuslaitteisiin, ohjelmistoihin sekä levyjärjestelmiin.
Uudistuksiin kuuluu myös isoihin ympäristöihin suunnattu skaalautuva nas-ratkaisu Enterprise File Services, joka on nyt saatavana Microsoft Windows -pohjaisena.