Ho­vi­oi­keus lie­ven­si Mu­hok­sel­la puu­kot­ta­neen tuo­mio­ta

Tapon yritys lieveni Rovaniemen hovioikeudessa törkeäksi pahoinpitelyksi.

Rovaniemen hovioikeus on muuttanut puukottajan saaman tuomion tapon yrityksestä törkeäksi pahoinpitelyksi.

Oikeuden mukaan Jarno Kalevi Onatsu puukotti toista miestä alavatsaan ja kylkeen muhoslaisen ravintolan ulkoterassilla viime tammikuussa. Oulun käräjäoikeus katsoi teon tapon yritykseksi vedoten tuomiossa muun muassa iskujen voimakkuuteen.

Käräjäoikeus tuomitsi miehen maaliskuussa neljän vuoden ja kahden kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan uhrille korvauksia kivusta, kosmeettisesta haitasta, kärsimyksestä, oikeudenkäyntikuluista ja muista kuluista kaikkiaan yli 16 000 euroa.

Mies valitti tuomiosta hovioikeuteen katsoen syyllistyneensä hätävarjelun liioitteluna tehtyyn törkeään pahoinpitelyyn. Hän väitti, että urhi on käyttäytynyt aggressiiviisesti häntä kohtaan ennen puukotusta.

Hovioikeus toteaa keskiviikona antamassaan ratkaisussa, että kyse ei ollut hätävarjelun liioittelusta. Oikeus kuitenkin katsoo, etteivät puukoniskut kohdistuneet kehon herkimmin vioittuviin elintärkeisiin sisäelimiin, eikä iskujen voimakkuudesta ole varmaa näyttöä. Myös lääkärinlausunnon mukaan uhrilla ei ollut jälkikäteen arvioituna vaaraa hengen menettämisestä.

Hovioikeus alensi tuomion törkeäksi pahoinpitelyksi. Vankeusrangaistuksen pituus lyheni kolmeen vuoteen ja neljään kuukauteen.

Kärsimyskorvauksia alennettiin 1 500 eurolla. Sen sijaan hovioikeuden kuluja tuomitulle tuli maksettavaksi 1 400 euroa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä