Hovi piti voi­mas­sa Li­min­gan bus­si­tur­man kul­jet­ta­jan tuomion

Rovaniemen hovioikeus on antanut tuomionsa kolarista, jossa yksi henkilö kuoli henkilöauton törmättyä bussin keulaan Limingassa elokuussa 2014.

Onnettomuus sattui elokuussa 2014 Raahentiellä Tikkaperän kohdalla, noin viisi kilometriä Limingan keskustasta Raaheen päin.
Onnettomuus sattui elokuussa 2014 Raahentiellä Tikkaperän kohdalla, noin viisi kilometriä Limingan keskustasta Raaheen päin.
Kuva: Joel Karppanen

Rovaniemen hovioikeus on antanut ratkaisunsa tapauksesta, jossa yksi henkilö kuoli henkilöauton törmättyä linja-auton keulaan Limingassa elokuussa 2014. Hovioikeus piti voimassa Oulun käräjäoikeuden tuomion, jonka perusteella bussia kuljettanut mies syyllistyi törkeään kuolemantuottamukseen ja törkeään liikenneturvallisuuden rikkomiseen.

Miehelle tuomittiin vuoden ehdollinen vankeusrangaistus sekä puolentoista vuoden ajokielto. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan uhrin omaisille korvauksia kärsimyksestä yhteensä 19 000 euroa sekä heidän oikeudenkäyntikulunsa, jotka olivat hieman yli 11 600 euroa.

Onnettomuus tapahtui kasitiellä, kun Raaheen matkalla olleen linja-auton edellä ajanut henkilöauto oli kääntymässä valtatieltä vasemmalle. Kääntyvän auton ja linja-auton välissä oli yksi henkilöauto, jonka kuljettaja oli aikeissa lähteä ohittamaan edellään ajanutta, vasemmalle kääntyvää autoa oikealta puolelta. Kuljettaja kuitenkin huomasi tätä ennen, että takaa tuleva linja-auto tuli kohti liian nopeasti, jolloin hän ehti väistää linja-autoa oikealle. Sen sijaan linja-auto törmäsi vasemmalle kääntymässä olleen auton perään. Sen jälkeen linja-auto ajautui vastaantulevien kaistalle, ja Raahen suunnasta tullut henkilöauto ajoi päin linja-auton keulaa. Vastaan tulleen auton kuljettaja kuoli. Lisäksi onnettomuudessa loukkaantui useita ihmisiä. Linja-autossa oli 18 matkustajaa.

Linja-autolla oli onnettomuushetkellä ylinopeutta. Lisäksi kuljettaja oli juuri säätämässä radiota.

Kuljettaja valitti hovioikeuteen, koska omasta mielestään hän ei ollut syyllistynyt rikosten törkeisiin tekomuotoihin. Hän vetosi siihen, että ylinopeus ei ollut ollut huomattava ja hänen huomionsa oli kiinnittynyt vain hetkellisesti pois liikenteestä.

Syyttäjä puolestaan vaati rangaistuksen korottamista ja ajokiellon pidentämistä.

Hovioikeus päätyi ratkaisussaan käräjäoikeuden linjoille. Sen mukaan kuljettaja oli jättänyt seuraamatta liikennetapahtumia olosuhteisiin nähden liian pitkäksi aikaa. Oikeus katsoi, että linja-auton kuljettajana hänellä oli korostunut huolellisuusvelvollisuus.

Juttua korjattu 1.6. kello 14.29. Linja-auto törmäsi kääntyvän auton perään eikä sitä väistäneen auton perään.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä