Honka säilyi NEBL:s­sä

Koripallojoukkue Honka Espoosta pelaa myös ensi kaudella Pohjois-Euroopan liigassa NEBL:ssä.

Koripallojoukkue Honka Espoosta pelaa myös ensi kaudella Pohjois-Euroopan liigassa NEBL:ssä. Tämä varmistui tiistaina, kun Honka voitti tanskalaisen Great Danesin 93-89 ja liettualainen Alita hävisi toiselle liettualaiselle joukkuelle Siauliaille 63-88.

Alitan tappio merkitsi sitä, että tämänvuotisen karsintasarjan kaksi viimeistä kierrosta ovat Hongalle merkityksettömiä.

Hongalla on kuusi, Alitalla kolme voittoa. Alita sen sijaan voi vielä pudota NEBL:stä, sillä B-lohkon valkovenäläisellä Grodnolla on kaksi voittoa ja yksi ottelua vähemmän pelattuna kuin Alitalla.

NEBL on liettualaisen koripallovaikuttajan Sarunas Marciulioniksen perustama liiga, josta on tullut muutaman vuoden aikana suosittu.

Karsinta liigaan on kovenemaan päin. Kilpailuun osallistuville joukkueille liiga on houkutteleva, sillä liigaan osallistuminen ei maksa mitään. Liiga mm. maksaa joukkueiden kaikki pelimatkat.

Tällä kaudella Honka säilyi kolmilohkoiseksi paisuneessa sarjassa pelaamalla. Viime kaudella joukkue putosi, mutta kutsuttiin villillä kortilla mukaan. Tamperelainen Pyrbasket on mukana nousukarsinnoissa, jotka jatkuvat keväällä.

Ilmoita asiavirheestä